Czy jest takie danie, które z całkowitą pewnością uwielbia każdy? Tak – pizza. Popisowy posiłek włoskiej kuchni, znany na całym świecie. Prostota w różnych kombinacjach, która zależnie od miejsca smakuje inaczej. W ogóle kuchnia włoska jest chyba najsmaczniejszą kuchnią świata. Mieszkańcy Włoch umiejętnie potrafią łączyć nie drogie i sprawdzone produkty, które razem smakują jak niebo w ustach. Słoneczna Italia oferuje nam nie tylko okrągłe placuszki, ale także spaghetti, risotto, czy lasagne. Jednym zdaniem dobre i szybkie w ugotowaniu posiłki, które gromadzą całą rodzinę przy jednym stole. Taka też jest filozofia gotowania – przez żołądek do serca najbliższych.

Włosi nie tylko lubią jedzenie. Uwielbiają przebywać z przyjaciółmi, dyskutując i radując się w towarzystwie wyśmienitego jedzenia, które bazuje na regionalnych i naturalnych składnikach. Pomidory, bazylia, parmezan – te produkty dostępne są tam na wyciągnięcie ręki i za niewielkie pieniądze. Warzywa i zioła rosnące w palącym słońcu południa smakują doskonale. Zrozumiałe jest że znalazły się w głównym menu każdego Włocha. A skąd faktycznie wywodzi się kuchnia Włoch i jak powstała pizza? Odpowiedź na pewno Cię zadziwi. Poznaj zatem historię o początkach pizzy i o znanych potrawach kuchni włoskiej. Uważaj, bo możesz poczuć się głodny.

Tradycyjna włoska kuchnia

Należy zacząć od tego, że kuchnia Włoch jest blisko związana z tradycją konkretnego rejonu. Włosi mocno przestrzegają swoją tradycję, nie akceptują żadnych ustępstw i podczas gotowania drogich im dań stosują się do receptur przekazywanych przez lata kolejnym pokoleniom. To właśnie dzięki obyczajowości, umiejętności komponowania prostych składników i stosowaniu doskonałej jakości (najczęściej naturalnych) produktów kuchnia ta zdobyła ogromną renomę i ogólne poważanie. W kuchni włoskiej nie ma miejsca na sztuczne produkty – wszystko przygotowywane jest siłą własnych rąk, wedle ściśle określonej formuły. Gotowanie „od serca” powoduje, ze wszystko pachnie i smakuje wybornie. Co ponadto należy wymienić jako walor kuchni włoskiej? Naturalnie jej przystępność. Kuchnia ta jest bardzo niedroga, a wszystko z tego względu, że spora liczba klasycznych dań wywodzi się z ubogich obszarów. Kiedyś biedni mieszkańcy Włoch używali produktów, które mogli bez problemu dostać. Pomidory, jajka, mąka, bazylia, oliwki – wszystko to mieściło się w domowym budżecie, lub uprawiane było indywidualnie. Tymczasem obok samego kucharzenia, najważniejsze jest (co kultywuje się w dzisiejszych czasach) kosztowanie posiłków w licznym towarzystwie bliskich. Włosi słusznie powtarzają, że wspólna konsumpcja ma zbliżać ludzi. Nic nie znaczy koszt dania, ale sama chwila, którą spędza się z rodziną, przy jego spożywaniu. Nic nie jest od tego cenniejsze.

Pizza – najsłynniejsze danie całego świata

Co w pizzy może nie smakować? Kruchego spodu. Rosnących w słońcu pomidorów. Rozstapiającego się sera mozzarella, czy świeżej bazylii? To charakterystyczne elementy tradycyjnej pizzy. Danie to przeżyło wiele transformacji. W każdym regionie smakuje odmiennie. A jak to się wszystko rozpoczęło? Produkty podobne do pizzy znane były już w starożytnym Rzymie i co ciekawe stanowiły doskonały środek płatności. Pizza prawdziwą sławę zyskała dopiero pod koniec XVIII wieku, gdy to zaczęły się otwierać restauracje zwane pizzeriami. Przyciągnęły one króla Ferdynanda II Burbona, który wybrał się w podróż do Neapolu, by posmakować podawanych tam dań. 100 lat później, w 1889 kucharz Raffaelo Esposito przygotował dla swojej królowej Małgorzaty Sabaudzkiej 3 pizze. Jedna z nich była nowinką, ponieważ kucharz dodał do niej nowy składnik – mozzarellę. Królowa polubiła jej smak i od tamtej chwili pizza ta nosi nazwę „margerita” od imienia królowej. Kolejno pizza trafiła do USA, gdzie została na dobre rozpowszechniana przez włoskich robotników napływających do Ameryki po tragediach Drugiej Wojny Światowej. I tak pizza stała się ulubioną potrawą wszystkich obywateli – od Japończyków po Argentyńczyków.

Jakie dania ma do zaoferowania kuchnia włoska?

Pizzerie obsługują wszystkich gości, niezależnie od szerokości geograficznej. Wyraża to ogromne uznanie dla kuchni włoskiej. Pizza nie jest jednak ostatnią popularną potrawą tej części świata. Włochy podarowały też nam takie posiłki jak risotto blanco, spaghetti carbonara , lasagne czy słodką panna cottę. Kuchnia Włoch generalnie opiera się na zdrowych produktach. Na południu kraju przyrządza się potrawy mączne, a na północy posiłki z ryżu i kasz. Na południu bardzo często używana jest oliwa, podczas gdy na północy używa się masła. Pamiętajmy też, że obok tradycyjnych dań, Włosi mogą nam zaproponować świetne wyroby, takie jak szynka parmeńska, ser parmezan, trufle, ricotta, szlachetne oliwy, czy wykwintne wino marsala. Jak można nie ubóstwiać kuchni tej strony świata?

Chciałbyś skosztować oryginalnej włoskiej pizzy w Toruniu? Poszukujesz pizzerii, która przygotowuje włoskie dania wedle tajemnej receptury. Przygotuj się na szczególne wrażenia smakowe i zarezerwuj stolik w naszej pizzerii: pizza Toruń dowóz gratis

Strona używa cookies
Ok