Prawo jazdy to aktualnie dokument niezbędny. Pomaga nam w znalezieniu zatrudnienia (spora liczba przełożonych twierdzi, że w trakcie poszukiwania pracownika bierze pod uwagę czy określony kandydat posiada prawo jazdy) i zwiększa naszą własną wygodę. Możemy dostrzec, ze co raz więcej młodych osób (w wieku nastoletnim) rejestruje się na szkolenie na kategorię B, pomimo, że uaktualniane przepisy znacznie zmniejszają szansę zdanie egzaminu końcowego.

Mając do dyspozycji własny samochód mamy szansę się przemieszczać bez dodatkowego kłopotu. Ale istnieje jeszcze jeden ważny walor posiadania prawa jazdy – szansa zdobycia dobrze płatnej i atrakcyjnej pracy. Nawet z kategorią B nasze szanse na rynku pracy się zwiększają. Dysponując znaczniejszą liczbą kategorii (np C+E) mamy okazję otrzymać zatrudnienie w przewozie drogowym. Płaca na tej pozycji, dla młodych kierowców, jest minimum 2 razy wyższa niż minimalne krajowe wynagrodzenie. Kierowcy ciężarówek z jednorocznym doświadczeniem mogą szacować zarobki przekraczające 2 minimalne pensje. Identycznie prezentuje się sytuacja osób, które posiadają kompetencje do transportu osób – prawo jazdy kat.D.

Dziś pokażemy Tobie krok po kroku, najważniejsze kategorie prawa jazdy. Opowiemy także o specjalistycznych kursach mających na celu doskonalenie sprawności kierowanie pojazdem. Mamy nadzieję, że po przeczytaniu tego zwięzłego przewodnika zapiszesz się na właściwy dla Ciebie kurs do szkoły jazdy.

Prawo jazdy na samochody osobowe – kurs dla każdego

Kurs na prawo jazdy w kategorii B to najpopularniejsze i jednocześnie najszybsze szkolenie, w jakim mogą brać udział osoby z ukończonym 18 rokiem życia o odpowiednich predyspozycjach fizycznych i psychicznych poświadczonych opinią biegłego lekarza. Kurs złożony jest z dwóch części – teoretycznej i praktycznej. Na zajęciach z teorii kursanci zdobywają wiedzę o budowie pojazdu osobowego i o przepisach ruchu ulicznego. Każdy uczestnik kursu musi również ukończyć ćwiczenia powiązane z pierwszą pomocą. Ażeby przejść do lekcji z praktyki (nauka prowadzenia samochodu) kandydat musi zaliczyć wewnętrzny test wiedzy. Ćwiczenia praktyczne trwają 30 godzin, po czym uczestnik szkolenia ma prawo przystąpić do testu końcowego w WORD. Prawo jazdy kat. B uprawnia do prowadzenia samochodu o dopuszczalnej masie całkowitej (dmc) niewykraczającej poza 3,5 tony, oraz pojazdu wolnobieżnego. Kursy na prawo jazdy kat. B oferowane są przez szkoły jazdy właściwie w dowolnej miejscowości. Wartość szkolenia to zazwyczaj 1300 złotych.

Prawo jazdy kat. C – witaj ciężarówko

Spora liczba moich przyjaciół opowiada, przyznaje że od najmłodszych lat chciało stać się kierowcą samochodu ciężarowego. Zdarzają się też panie, którym ten zawód odpowiada. Kierowca samochodu ciężarowego to zawód pełen wyzwań, lecz również niezwykłych przeżyć. Jeżeli nie straszne Ci są długie trasy i noce w niewielkiej kabinie, to być może spełnisz się w tym fachu. Najpierw jednak musisz przejść szkolenie na prawo jazdy kat. C. A jeśli marzysz o kierowaniu pojazdu ciężarowego z przyczepą (pospolicie zwanego TIR-em) jednocześnie powinieneś skończyć jeszcze kurs na kat. E. Plan kursu prezentuje się bardzo identycznie jak szkolenie na samochody osobowe z tą delikatną odmianą, że na zajęciach z praktyki obsługujesz samochód ważący znacznie ponad 4 tony. Otrzymanie dokumentu stwierdzającego umiejętności również dopuszczalne jest po zaliczeniu egzaminu w WORD. Ale to jeszcze nie koniec. Osoby myślące o posadzie w ciężarówce potrzebują zrealizować jeszcze jeden kurs tzw. wstępną kwalifikację. Jest to szkolenie, które dokumentuje Twoje kwalifikacje kierowcy zawodowego. Praktycznie jest to po prostu dodatkowy kurs za który musisz zapłacić. No ale jak mus to mus.

Kursy doskonalenia techniki jazdy

Kursy specjalistyczne dla kierowców, których głównym zadaniem jest podniesienie świadomości osób uczestniczących w ruchu drogowym, prowadzone są w Ośrodkach Doskonalenia Techniki Jazdy. Proponowane są zarówno początkującym, jak i kierowcom z wieloletnią praktyką, dla których ważne jest trwałe podwyższanie kompetencji w podróżach służbowych. Te specjalistyczne szkolenia poruszają takie zagadnienia jak – jazda oszczędna, jazda defensywna, czy niebezpieczeństwa w ruchu ulicznym. Realizowane ćwiczenia takie jak jazda na macie poślizgowej, jazda na zakręcie, czy nagłe zmiany zachowania uczestników ruchu mają rozwijać stosowne postawy w ruchu drogowym i poruszać wyobraźnię kierowców co do anormalnych zdarzeń. Specjalistyczne szkolenie jazdy defensywnej, czy praktyczne szkolenie z zagrożeń w ruchu drogowym to idealne rozwiązanie dla osób, które chcą uzyskać większą swobodę na drodze.

Szkoły jazdy proponują nam co raz większa ilość kursów, w trakcie których mamy okazję ulepszyć lub sprawdzić swoje predyspozycje za kierownicą. Jedno jest oczywiste – warto zgromadzić trochę pieniędzy i zarejestrować się na kurs na prawo jazdy. Im szybciej tym prościej. Świetnym momentem na rozpoczęcie kursu na prawo jazdy kat. B jest liceum, kiedy nie masz jeszcze pracy i innych obowiązków. Bardzo duża liczba rodziców wysyła dzieci na kursy w ramach prezentu na osiemnaste urodziny. To z pewnością najlepsza inwestycja w dorosłe życie.

Wszystkie kursy znajdziesz w ofercie szkoły jazdy Rajder w Toruniu. Wejdź teraz na stronę internetową klikając tutaj: prawo jazdy torun

Strona używa cookies
Ok