Oryginalny projekt Twojego ogrodu

Projektowanie ogrodów kamień ogrodowy Toruń

Projektowanie ogrodów kamień ogrodowy Toruń

Kiedy ruszasz przed własny dom wciąż spotykasz brzydką, smutną i przytłaczającą przestrzeń? Twoi koledzy niechętnie goszczą u Ciebie w upalnych miesiącach? Nadeszła pora, by to zmienić! Jeśli posiadasz przed własnym domostwem niewyczerpaną połać, która wizualnie zdążyła szybko się upodobnić do meksykańskich slumsów, wtedy powinieneś zaangażować znanego projektanta ogrodów. Musi być to bezwzględnie ktoś, kto posiada świetne wyczucie stylu oraz kwalifikacje w przygotowywaniu takich rzeczy. W sieci można wyszukać multum zachęcających koncepcji na piękny oraz zachwycający ogród, np. na żwirowe rabaty, z zastosowaniem skrzynek z drewna albo palet. Jeśli zatem pragniesz, ażeby strefa dookoła Twojego domostwa nabrała klimatu oraz przykuwała zazdrosny wzrok przyjaciół, jak najszybciej zorientuj się w problemie kompozycji ogrodów.

Jakie elementy musi posiadać projekt ogrodu?

Stworzenie estetycznego oraz efektownego ogrodu składa się z kilku koniecznych kroków. Na starcie musi zostać stworzony układ zagospodarowania przestrzennego. Chodzi tutaj przede wszystkim o graficzne jego ujęcie, które obejmuje granice przestrzeni, oznakowania informacyjne albo tereny wód. Potem tworzy się specyfikację zdjęciową terenu, w którym ma powstać ogród i stref przy nim się znajdujących. „Wypożyczona” firma ogrodnicza opracowuje na niniejszej podstawie specjalny projekt techniczny, jego przedstawienie graficzne i wstępny kosztorys.

Jakie elementy powinny być zauważalne w szkicu technicznym ogrodu?

 • Florę, która zostanie użyta w zieleńcu z podaniem poszczególnych gatunków oraz kolorem kwiatów
 • Wariant nawierzchni, przykładowo kamień ogrodowy
 • Małą architekturę, czyli wszelkie meble ogrodowe, zadaszenia oraz murki
 • Źródła wody
 • Rozkład skupień oraz przebiegu instalacji elektrycznej
 • Warianty światła, w tym ilość lamp
 • Inne detale, jakie będzie można zaobserwować na projekcie skweru
 • Kosztorys

Ogród standardowy czy modernistyczny?

Do dziś najbardziej atrakcyjne to zieleńce francuskie, japońskie, oraz zen. Każdy z nich reprezentuje diametralnie inną fantazję i styl. Przykładowo ogrody angielskie zorientowane są na autentyczność i autonomię, francuskie – na pewne, regularne kontury oraz alejki biegnące przez środek skweru, natomiast japońskie – mają przedstawiać przyrodę, zaś nie ją ujarzmiać. Aktualnie projektuje się je z nastawieniem na oczekiwania klienta, a mianowicie to jakie on ma zamysły na spożytkowanie przestrzeni własnej przyległej działki.

Wzorcowe odsłony ogrodów

 • Ogrody nowoczesne – posiadające, m in. płaszczyznę do odpoczynku oraz „wysiłkową”
 • Ogrody familijne – dopasowane zarówno do wymogów rodziców, jak i dzieci. Zaprojektowane z zawarciem miejsc na wypoczynek, grę lub spożywanie posiłków
 • Ogrody naturalne – takie, w których jest możliwość wyczuć bliskość natury (np. ukryć się w chłodzie drzew)
 • Ogrody wielkomiejskie – nastawione zwłaszcza na praktyczność i mające wygodną strefę odpoczynku
 • W ostatnim czasie szczególnie popularne stały się też ogrody minimalistyczne, industrialne, kolonialne czy włoskie.

Ciekawe światło ogrodowe – które wybrać?

Pięknem zaprojektowanego ogrodu możesz radować się nie tylko w ciągu dnia, lecz także po zmroku. Wystarczy, że zaopatrzymy go w prawidłowe oświetlenie. Interesującym planem są mobilne lampy, które możesz ustawić w każdym miejscu. Wszelkie dróżki, schody, oczka wodne – mianowicie głównie odwiedzane rejony – powinny mieć stabilne podświetlenie, np. kompaktowe. Płaszczyznę relaksu możesz zaopatrzyć w pojedynczą zdecydowaną lampę z żyrandolem. Jeżeli w pobliżu praktycznie w ogóle nie ma żadnych gniazd prądu, możesz z dobrym skutkiem stosować oświetlenie słoneczne. W trakcie dnia zgromadzą one moc przechwytywaną ze słońca, a wieczorem będzie można cieszyć się ciekawymi efektami dekoracyjnymi. Trafnym pomysłem jest zamontowanie tzw. detektorów zmierzchu, które będą uruchamiały lampy w wybranym czasie albo lamp-automatów z detektorem ruchu (zapalające się tylko wówczas, gdy w otoczeniu pojawi się człowiek lub zwierzę).

Krótko mówiąc:

W czasie przygotowywania zieleńców ogromnie istotne jest pogodzenie wszystkich elementów, nawet tych najprostszych. Dlaczego? Od nich zależy bowiem to, jakie zrobi na Tobie wrażenie. Strefa frontowa, altana, basen wszelkie ścieżki, światło oraz daszek muszą ze sobą współgrać. Jeżeli nie potrafisz przenieść swoich pomysłów na rzeczywistość, zaczerpnij z pomocy projektanta zieleńców. Zapewne w tym, czego Ty niestety nie masz szansy do końca doprecyzować, on natychmiast się odnajdzie i zasugeruje Ci korzystne rozwiązania. Pamiętaj, że oprócz przytoczonych uprzednio komponentów, trzeba omówić z nim również dobór mebli do ogrodu, dodatków ogrodowych (np. przyborów do grilla) i wszystkich mniejszych ozdób. Właściwie nie warto planować zieleńca we własnym zakresie, szczególnie, gdy nie wiemy co i w jaki sposób się robi. O wielu rzeczach można zwyczajnie zapomnieć. Budowanie basenu tylko pozornie jest natychmiastowe, nieskomplikowane i przyjemne. W końcu możesz pozostać z rozkopaną posesją, która będzie wyglądać gorzej niźli przed zainicjowaniem czynności. Osoba odpowiadające za plan ogrodu bierze pod uwagę wszelkie elementy, jakie będą oddziaływały na jego rozwój. Zapewne zabrzmi to banalnie, głównie te atmosferyczne. Więcej informacji możesz otrzymać klikając w ten link – Projektowanie ogrodów Toruń

Strona używa cookies
Ok