Ocieplanie poddasza pianką poliuretanową

Ocieplanie poddaszy Toruń ocieplanie pianką poliuretanową otwartokomórkową systemy otwartokomórkowe Bydgoszcz

Ocieplanie poddaszy Toruń ocieplanie pianką poliuretanową otwartokomórkową systemy otwartokomórkowe Bydgoszcz

Co to jest pianka PUR otwartokomórkowa?

W sektorze budowlanym mamy możliwość spotkać się z dwoma podtypami pianki poliuretanowej: z zamkniętymi komórkami oraz z niezasklepionymi komórkami. Piankę ze zwartymi komórkami o konsystencji plus minus 40 kg/metr sześcienny poświęca się w pierwszej kolejności do ochraniania przed zimnem i wycieplenia hali magazynowych, ocieplania poszyć dachowych oraz stropodachów, a także w trakcie budowania chłodni, a dosłownie przegródek chłodniczych do gromadzenia owoców oraz warzyw. Piankę poliuretanową o znaczniejszej gęstości (60kg/metr sześcienny) wprowadza się do termoizolacji pokryć dachowych, stropodachów, zadaszeń płaskich, piedestałów, podłóg (jeżeli posiadamy ogrzewanie podłogowe) oraz do oddzielania obszarów, w jakich mamy do czynienia z szerszym uciskiem. Tymczasem piankę otwartokomórkową najlepiej zastosować do ocieplenia poddaszy, pokryć, posadzek i ścianek działowych wewnątrz domu, hangarów dla szybowców bądź pomieszczeń gospodarczych.

Pianka z niezasklepionych komórek jest zrobiona z masowych „prześwitów”, a w rezultacie potrafi „oddychać”, inaczej umożliwiać zadowalającą klimatyzację pomieszczenia oraz oddawać przesadnie dużą ilość pary wodnej. Zapobiega powstawaniu pleśni, stąd doskonale przydaje się do wyciszania poddaszy. Posiada nie tylko cechy odcinające, osuszające parę wodną i wyciszające. Jest niesamowicie lekka, w ogóle nie obciąża wyraźnie konstrukcji oraz osadza się ją przy wykorzystaniu hydrodynamicznego natrysku. Można więc wycieplać nią połacie dachowe w wszelakim dopuszczalnym układzie – nawet te wysoce skomplikowane. Jakie posiada niedociągnięcia? Praktycznie żadnych, o ile jakiś pseudoznawca jej nie spożytkuje do wycieplenia filarów, do czego zupełnie się nie nadaje. Należy nadmienić, iż niestety nie jest nieczuła na wpływ ognia.

Pianka z zasklepionymi komórkami daje najskuteczniejszą izolację i jest niesłychanie niewrażliwa na czynniki pogodowe. Poświęca się ją głównie do zabezpieczania umocnień, podłóg z ogrzewaniem podłogowym i do ocieplenia poddaszy. Posiada przynajmniej 90% zasklepionych oczek posiada olbrzymią konsystencję, ograniczoną przesiąkliwość oraz wyjątkowo dużą niepodatność na ściskanie. Doskonale sprawdzi się do blokowania układów metalowych, rurociągów bądź bloków inwentarskich.

Która pianka PUR będzie najlepsza?

Wszystko jest uzależnione od tego, który element domku będziemy pokrywać izolacją. Pianka z oczkami potrzebuje nieco mniej surowca, zaś co za tym idzie – jest wysoce efektywna. Wskaźnik uszczelnienia jest trochę niższy, jednak mimo to zabezpiecza dobrą temperaturę w lokalu i jest dobrą przeszkodą dla dźwięku. Jeżeli chcemy ocieplić poddasze, wówczas powinniśmy przemyśleć sobie jej montaż. Trzeba też pamiętać, iż pozostaje wówczas mieć na oku wymuszony obieg powietrza, aby praktycznie w ogóle nie kondensowała się para wodna i nie powstała pleśń. Inaczej mówiąc trzeba kierować się wskazówką kompromisu między opłatą, płaszczyzną, gdzie pianka zostanie zużytkowana oraz oporem cieplnym. Na poddaszu pianka izolacyjna musi mieć co najmniej 10 cm (zamkniętokomórkowa) bądź 20 cm (otwartokomórkowa), aby wykonywała swoje zadanie.

Mocne strony pianki otwartokomórkowej: wyjątkowo skuteczna izolacja w czasie zimy, znakomite chłodzenie w ciepłych miesiącach, wygłuszanie hałasów, „oddychanie” przeciwdziałające skupianiu się oparów albo wilgoci, atrakcyjna cena, oszczędność, efektywność i bezpieczeństwo, certyfikaty oraz atesty.

Dobre strony pianki zamkniętokomórkowej: niesamowicie pokaźna niewrażliwość na niekorzystne warunki pogodowe, nieistnienie mostków cieplnych (perfekcyjna nieprzepuszczalność), produkt odporny na wpływ ognia, właściwie nie obciążający konstrukcji, niski przelicznik przekazywania energii cieplnej, skuteczna termoizolacja, wysoka hydroizolacja.

Pianka PUR – sprawdzi się w obszarze, w jakim inne drogi nie dadzą oczekiwanych efektów

Zadaszenia, jakie posiadają złożone wzory, niesamowicie ciężko jest ocieplić tradycyjnymi technikami. Wyglądają one bez wątpienia uroczo, jednakże dla obsługi budowlanej stanowią olbrzymie wyzwanie. Jeżeli planujemy zabezpieczenie poddasza, należałoby zamiast wełny mineralnej, postawić właśnie na piankę poliuretanową (obowiązkowo z niezasklepionymi komórkami). To niezwykle dobra strategia ochraniania przed zimnem oraz izolowania obszarów o nieregularnych kształtach, mianowicie z klinami na płaszczyznach łączeń belek. Dach należy obowiązkowo wcześniej odnowić, by uszczelnianie pianką miało jakiś sens. Piankę można aplikować prosto na części metalowe albo dachówkę. Element metalowy nie może posiadać rdzy, zaś wszelakie dachówki muszą być pełne. Zrealizowanie zabezpieczenia pianką PUR jest dużo szybsze aniżeli w przypadku odmiennych surowców, np. wełny mineralnej. Absolutnie nie musimy obawiać się też momentalnej mineralizacji, kurzenia, emitowania oparów oraz nadzwyczaj wolnego schnięcia. Mamy pewność, że izolacja będzie dobra przez wiele lat, natomiast my zaoszczędzimy na ocieplaniu budynku.

Na co wypada rzucić okiem? Dowolna firma, która przeprowadza uszczelnianie pianką poliuretanową powinna w obszarze robienia usługi posiadać wszystkie potrzebne papiery, np. odpowiednie oznaczenie artykułu albo kartę techniczną produktu. Pracownicy muszą mieć założoną odzież ochronną osłaniającą w pierwszej kolejności drogi oddechowe, skórę, oczy, głowę, szyję. Na dodatek muszą mieć badania lekarskie (i badania pozwalające na pracę na wysokości – jeżeli jest to konieczne) i dokument po zrobionym kursie z Bezpieczeństwa i Higieny Pracy.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o piance poliuretanowej, kliknij w niniejszy link – ocieplenie poddasza Bydgoszcz

Strona używa cookies
Ok