Ocieplanie natryskowe pianką poliuretanową (PUR stało się znane, dlatego że ma wspaniałe cechy termoizolacyjne. Obecnie uznawana jest za jeden z najlepszych wśród tworzyw używanych do ocieplania budynków, dzięki czemu co raz częściej znajdziemy ją w domach jednorodzinnych, innych budynkach mieszkalnych i nie tylko. Główną zaletą, dzięki której wyprzedza inne materiały termoizolacyjne jest metoda ocieplania natryskowego. Pianę PUR rozpyla się po przestrzeni poprzez specjalny agregat. Natryskowe ocieplanie powoduje, że pianka dopasowuje swoją objętość do przestrzeni, co sprawia, że ściśle przylega oraz kształtuje się w zgięciach oraz zakamarkach. Pozostałe materiały termoizolacyjne trzeba docinać oraz dopasowywać, z powodu czego ryzykujemy powstawanie mostków termicznych oraz ograniczenie właściwości izolacyjnych. Dobrze rozprowadzona pianka PUR posłuży na długie lata, dlatego że mimo upływu lat nie traci swojej jakości.

Co można ocieplać natryskowo pianką PUR?

Są dwa typy pianki PUR: pianka otwartokomórkowa oraz zamkniętokomórkowa. Różnią się od siebie strukturą oraz cechami, z uwagi na co nadają się do ocieplania odrębnych części budynku. Pianka otwartokomórkowa używana jest zazwyczaj do natryskowego ocieplania dachów, poddasza i wewnętrznych powierzchni. Świetnie nadaje się także w ocieplania natryskowego stropów belkowych, podłóg na legarach czy ścian szkieletowych. Natomiast  zamkniętokomórkowa pianka najlepsza jest do termoizolacji powierzchni zewnętrznych, podłóg i fundamentów. Taki rodzaj pianki PUR da się także zaaplikować na dachu płaskim, stropodachach wentylowanych lub na przykład na stropach nad zimnymi pomieszczeniami

Ponadto piankę PUR cechuje świetna przyczepność. Z uwagi na to bez trudu można natryskiem izolować różne, odpowiednio przygotowane powierzchnie, takie jak drewno oraz metalowe elementy, a nawet blachę. Najlepiej, aby przed natryskiem powierzchnia były wyczyszczona z brudu, kurzu i pyłu oraz osuszona.  Tą metodą gwarantujemy przyczepność, dzięki której pianka PUR będzie się trzymać na odpowiednim miejscu. Położenie pianki PUR najbezpieczniej zostawić profesjonalistom. Aby przeprowadzić natrysk zgodnie  wytycznymi niezbędne są odpowiednie warunki, na przykład odpowiednia wilgoć i temperatura powietrza. Ponadto pianka PUR musi zostać ułożona równo.

Pianka PUR – informacje techniczne

Kategoryzacja na otwartokomórkową i zamkniętokomórkową piankę PUR tłumaczy różnica parametrów i właściwości. Pianka PUR otwartokomórkowa ma gąbczastą strukturę, co sprawia, że jest niezwykle elastyczna. Pianka PUR po wyschnięciu jest półsztywna oraz robi za wyjątkowo dobrą termoizolację (λ = 0,036-0,040 W/(m.K) i akustyczną. Jest paroprzepuszczalna, lecz słabo chroni przed wodą. Ponadto otwartokomórkowa pianka ma małą masę (około 8-10 kg/m3), dlatego nie obciąża konstrukcji budynku. Co do grubości natryskiwanej warstwy jedna warstwa nie powinna przekraczać 30 mm.

Pianka PUR zamkniętokomórkowa ma niski współczynnik przepuszczalności ciepła (λ = 0,023-0,029 W/(m.K), a na dodatek jest praktycznie hydrofobowa. Dlatego też tak często stosuje się ją do termoizolacji fundamentów. Natomiast nie jest paroprzepuszczalna, a do tego po zastygnięciu robi się sztywna, więc nietrudno ją zniszczyć.

Decydując się na piankę PUR należy wiedzieć o innych istotnych informacjach. Pianki PUR są mało odporne na promienie UV, więc konieczna będzie uzupełniająca osłona. Ponadto według oznaczeń łatwopalności, pianka PUR zdobywa kategorię E, która oznacza, że jest to surowiec łatwopalny, choć samo gasnący.

Zalety pianki PUR

Do głównych plusów pianki PUR należy jej łatwa oraz lekka aplikacja. Jej zdolność do powiększania swojej przestrzeni oraz formowanie się do załamań i zakamarków, neutralizuje ryzyko pojawienia się mostków termicznych. Ponadto izolacja natryskowa pianką PUR nie zajmuje wiele czasu. W zestawieniu do innych surowców termoizolacyjnych to najszybszy sposób ocieplenia budynku. Pianka szybko się układa oraz szybko twardnieje, a do tego pozostaje elastyczna i lekka. Ponadto jest mocno przyczepna, więc trzyma się na różnych materiałach, a z upływem czasu nie traci przyczepności czy swoich właściwości. Nie ubija się, nie traci obszerności, dzięki czemu się nie deformuje. Bardzo ważne jest także to, że po właściwej aplikacji  takiego natryskowego ocieplenia, nie tworzy żadnych substancji szkodliwych czy pyłów. Warto dodać, że pianka PUR gwarantuje bardzo dobrą akustyczną izolację.

Wady pianki PUR

Wady pianki PUR wynikają głównie z jej właściwości. Za wadę możemy uznać niewielką odporność na promienie UV, co prowadzi do kolejnych kosztów związanych z ochroną przed promieniami UV. Następną wadą pianki PUR jest  jej łatwopalność. W zależności od składników, może być mniej lub bardziej łatwopalna, ale według ogólnej oceny pianka PUR mieści się w kategorii E, co oznacza, że pali się, ale jest samo gasnąca. Również w tym przypadku da się zamontować dodatkową ochronę, która będzie osłaniać piankę podczas pożaru. Najczęściej jednak tym, co sprawia, że pianka PUR traci właściwości termicznej izolacji jest niepoprawny natrysk, błędne przetworzenie pianki lub położenie za cienkich warstw izolacyjnych. Z uwagi na to w celu ocieplania natryskowego pianką PUR warto zatrudnić fachowców.

Izolacje natryskowe

 

Strona używa cookies
Ok